color

02634437628 شنبه تا پنج شنبه ساعت 9:00 الی 21:00
blog

مدارس موسیقی

ارسال شده توسط : مدیر سایت | بازدید : 0 | تاریخ ارسال : 1397/08/13

خلاصه مطلب :

نخستین مدرسه موسیقی در ایران

 نخستین مدرسه موسیقی در ایران:

  شعبه موزیک دارالفنون نخستین مدرسه موسیقی در ایران است که در سال ۱۲۴۸ هجری شمسی به ریاست «مسیو لومر» فرانسوی تاسیس شد.

   نخستین کتاب موسیقی نظری:

  نخستین کتاب موسیقی نظری جدی که از نوشته‌های «مسیو لومر» فرانسوی بود در همان زمان توسط «مزین‌الدوله» نقاش‌باشی به فارسی برگردانده شد و در دسترس هنرآموزان قرار گرفت و در سال ۱۳۱۲ هجری شمسی تعلیم موسیقی رسما در برنامه مدارس قرار گرفت.

  نخستین پیانو در ایران:

  نخستین پیانویی که به ایران آوردند، پیانوی کوچکی بود که با توجه به تناسب وسایل حمل و نقل آن زمان، انتقال آن از فرانسه به ایران امکان‌پذیر شد چرا که این پیانو تنها دارای پنج اکتاو بود که صفحه جای انگشت آن از پیانو جدا می‌شد و حمل آن‌را تسهیل می‌کرد.  «مشیر همایون شهرداد» استاد پیانو می‌نویسد: «این پیانو را در سال ۱۳۱۴ هجری شمسی شخصا به اتفاق پدرم در منزل مرحوم «عضدالدوله» پدر عین‌الدوله دیدم که روی آن به زبان فرانسه عبارتی نوشته شده بود حاکی از آن‌که پیانوی مذکور را ناپلئون به فتحعلی شاه اهدا نموده اهدا نموده است.

نخستین نوازنده ویولن در ایران:

  ویولن جز دسته‌ای از ادوات و آلات موسیقی است که ناصرالدین شاه پس از تاسیس شعبه موزیک در دارالفنون و آمدن مستشاران خارجی برای معلمی به این شعبه و همچنین آوردن سازهای جدیدی مانند «فلوت» و «قره‌نی» که استفاده از آن را در ایران رواج داد. «مسیو دال» فرانسوی که در اواخر عصر ناصری به ایران آمد و البته دو سال بیشتر نیز در ایران نماند، تدریس در قسمتی از شعبه موزیک دارالفنون را به عهده گرفت. وی استاد و نوازنده ویولن بود و این ساز را با قواعد مخصوص آن تعلیم می‌داد و ظاهرا قدیمی‌ترین مربی و معلم ویولن در ایران است.  بدین ترتیب «حسن مشحون» در کتاب تاریخ موسیقی ایران، «حسن هنگ‌آفرین» را قدیمی‌ترین نوازنده ویولن معرفی کرده ولیکن «روح‌الله خالقی» در کتاب «سرگذشت موسیقی»، تقی دانشور (اعلم‌السلطان) را نخستین ایرانی می‌نویسد که با ویولن آشنا شده است. 

عضویت در خبر نامه آموزشگاه موسیقی ماهور آدرس ایمیل شما با هیچ مجموعه ای به اشتراک گذاشته نخواهد شد